Veri Depolama Sistemleri

Veri Depolama Sistemleri

Veri depolama çözümleriniz nelerdir, öğrenebilir miyiz?

4S Bilgi Teknolojileri olarak değişik büyük üreticilerin veri depolama ihtiyaçlarına yönelik kabul görmüş ve yaygın olarak kullanılan çözümlerinin satış, servis ve kurulumunu sağlıyoruz. Proje bazlı ve müşterimizin faydasına olacak şekilde çeşitli üreticilerle çalşıyoruz. Tüm çözümün aynı üretici ürünleriyle sağlandığı projelerin yanında, birden fazla üreticinin yazılım ve depolama ürünlerinin kullanıldığı uygulanmış ve sorunsuz çalışmakta olan çözümlerimiz mevcut. Giriş Seviyesi NAS sistemlerden başlayıp Kurumsal seviyede petabyte’lar düzeyine büyüyebilen SAN mimaride sistemlerle geniş bir yelpazede çözümler sunuyoruz. Disk sistemleri, sanal disk kütüphanesi, teyp tabanlı ve veri depolama ürünlerimize entegre çalışan yedekleme çözümlerimiz ve veri depolama sanallaştırma hizmetimiz de mevcut.

Bir şirket için veri depolama çözümleri neden önemlidir, veri depolama şirketlere ne gibi avantajlar sunar?

Veri depolama sistemi şirketler için artık bir zorunluluk. Verinin büyüme hızı artık dahili sunucu disklerinde veri saklanmasını imkansız kılıyor. Güncel veri depolama sistemlerinin bile performans endişesi yarattığı, çok büyük verilerle çalışan müşterilerimiz var. Bu verilerin asla kaybedilmemesi, yapısının bozulmadan saklanması ve istendiği zaman hızlı erişilebilir olması gerekiyor. Bu sebepten ötürü veri depolama sistemleri kurum ve kuruluşların bilgi sistemleri altyapısının en önemli parçası konumunda. Üzerinde saklanan bilginin kaybı durumunda telafisi olmayan bir donanım çünkü. Uygun bir veri depolama çözümü için önce ihtiyaçların doğru belirlenmesi gerekiyor. 4S Bilgi Teknolojileri olarak birden fazla üreticinin ürün ailelerini çözümlerimizde sunmamızın başlıca sebebi bu. Veri depolama üniteleri amaç olarak benzer fakat teknik olarak çok farklı yapılar içermekte. Bir kurum veya kuruluş için doğru veri depolama çözümünün ne olduğunu belirlemek için öncelikle üretim aşamasında doğru tespitler yapılması bizim için öncelik. A üreticisinin B ürünü C müşterimiz için uygun üründür demek çok yanlış bir yaklaşım olur. İhtiyaçlar doğrultusunda ürünler ve çözümler değişiyor.

Güvenlik, veri depolama konusunda şirketler için en önemli kriterlerden birisi. Sunduğunuz çözümler ne kadar güvenli, depoladığınız verilerin güvenliğini nasıl sağlıyorsunuz?

Hizmet olarak sunduğumuz, kurulumunu yaptığımız tüm veri depolama ürünleri kendi iç yapıları gereği belirli standartlara uygun, sektörde kabul görmüş tüm protokolleri destekleyen ürünler. 4S Bilgi Teknolojileri olarak müşterilerimizin istekleri ve menfaatleri doğrultusunda en çok fayda sağlanacak ürün pozisyonlamasını ve sonrasında konfigürasyonunu/kurulumunu yapıyoruz. Sunduğumuz çözümler verinin saklanması alanında güvenliğin hat safhada tutulduğu, sistemin tüm erişiminin yedekli yapıda sağlandığı, verilerin disk arızalarına ve yetkisiz erişime karşı yedeklendiği ve korunduğu ortamlardan oluşuyor. Bir bakıma kurduğumuz veri depolama sistemleri müşteri istemese bile verilerinin güvenliğini sağlıyor durumda. Tek noktadan hata olasılığı bulunan durumlarda müşterimize gerekli önerileri sunup sistemin veri kaybedilmeyecek şekilde yapılandırılmasını sağlıyoruz. Sektörde 16. Yılını dolduran şirketimizin bugüne kadar gerçekleştirdiği projelerde önerdiğimiz disk sistemi ve bizim destek hizmetlerimizden kaynaklı veri kaybı yaşanmamış olmasının haklı gururunu yaşamaktayız.

Veri depolamada yeni trendler nelerdir?

Veri depolama sektöründe yeni trend sunucu ve masaüstü sektöründe olduğu gibi sanallaştırma. 4S Bilgi Teknolojileri olarak şimdiden birkaç veri depolama sanallaştırma projesinde çalışıyoruz, bitirdiğimiz projeler de mevcut ve çözümün müşteri tarafında oluşturduğu memnuniyet doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Veri depolama sistemlerinde sanallaştırma altyapısına geçmenin en büyük artısı olan “marka bağımsızlığı” müşterilerin ilgisini çekiyor. Bir başka trend ise teyp ünitelerinin bir kenara bırakılıp yedekleme işlemlerinin artık disk tabanlı sistemlerde yapılması. Bu sistemlerde veri saklamak daha kolay ve daha güvenli. Bir çok kurum ve kuruluş teyp kartuşlarına yedek alıyor ama çoğunlukla bu kartuşlardan asla veri okunmuyor veya kontrolü yapılmıyor. İhtiyaç duyulduğu anda ise uygun olmayan saklama koşulları ve yanlış prosedürler yüzünden yedeklere erişimde sıkıntı yaşanıyor. Disk bazlı yedekleme sistemlerinin (Sanal Teyp Kütüphaneleri) fiziksel saklama gereksinimleri herhangi bir veri depolama sisteminde çokta farklı değil. Erişim hızları kartuşlara nazaran çok daha iyi. Kapasite olarak ta 3TB kapasiteli disklerin kullanılması sayesinde daha az rack kabinet alanında çok daha fazla erişime hazır kapasite sunabiliyorlar.

Bğlantılı Yazılar