Tümleşik İletişim

Tümleşik iletişimin iş süreçlerine yansımaları nelerdir? Şirketler açısından nasıl bir önem taşıyor?

Günümüzde eposta , faks, telefon,anlık mesajlaşma,sesli mesaj,konferans,video gibi başlıkları tümleşik iletişimin altında toplayabiliriz.Bu uygulamalar sayesinde çalışanlar birbirleriyle, diğer şirketler ve müşterileriyle iletişim kurabilirler.İletişimin verimli olması, iş sürecinin kısalmasına ve verilerin daha doğru biçimde aktarılmasına katkıda bulunur. Kısacası tümleşik iletişim iş süreçlerini optimize ederek harcanan süreleri minimuma indirebilir.

Tümleşik iletişimde en son gelişen eğilimler ve uygulamalar neler? Bunlara hizmet eden en yeni teknoloji ve çözümler neler?

Masaüstü bilgisayarların kullanımının yerini dizüstü bilgisayarlara bıraktığı bir dönemdeyiz. Başlıca nedenlerinden biri çalışanların şirket dışında da çalışabilir ve erişilebilir olmasıdır.Gelişmeler doğrultusunda tümleşik iletişimde mobilitenin önemi arttı.Telefondan mail akışının rutin hale geldiği, insanların toplantılara notebooklarından, tabletlerinden katıldığı bir dönemdeyiz. Eposta trafiğinde bile mail atacağınız kişinin durum bilgisini görmek büyük avantaj sağlamakta ya da entegre anlık mesajlaşma ile sorunlarınız daha hızlı çözümlenebilmektedir.

Gelecekte tümleşik iletişim çözümleri nasıl bir gelişim gösterecek, ne tür uygulamalar gündeme gelecek?

Erişilebilirliğin daha da artması ve çözümlerin buna yönelik oluşturulacağını öngörebiliriz.Dolayısıyla akıllı telefon, tablet gibi mobil cihazlara yönelik uygulamalar artacak ve farklı lokasyonlardaki insanların bir arada çalışabilirliği daha uygun hale gelecektir.Ses, video ve web konferans yetenekleri ;anında mesajlaşma ve eposta ile birleşerek daha verimli hale gelecektir.Bu tarz bir gelişim için planlamanın doğru yapılması ve güvenliğin göz ardı edilmemesi gerekmektedir.Şirket bilgilerinin dışarı çıkmasının kolaylaşacağı ve bunun önüne geçmek için de güvenlik çözümlerinin geliştirileceği bir dönem bizleri beklemekte.Sosyal iletişim uygulamalarının da kurumsal uygulamalar ile entegrasyonunun sağlanması ile hem şirketlerin bilinirliğini artırmak, hem de çalışanların sosyal hayatlarından kopmamaları için daha ön plana çıkacaktır.Maliyetlerin her geçen gün düşmesini ve tümleşik iletişim çözümlerine yönelik taleplerin artmasını bekliyoruz. 4S olarak demo merkezimizde tümleşik iletişim ile ilgili her türlü yeniliği müşterilerimizle beraber test etmekteyiz.

Yeni nesil santral çözümlerine baktığımızda gelinen son nokta nedir? Gelecekte hangi tip santrallar kullanılacak?

Şuan için telefon kullanımı için pbx santrallerin kullanımı daha yaygın gibi görünse de ip tabanlı pbx santrallerin hızlı bir şekilde yayılacağını düşünüyorum.Yapılan konuşmaların arşivlenmesi, takip edip edilmesi ve bir iş için harcanan sürenin kontrolü önem kazanmaktadır.İnternet sağlayıcıları ile sip trunk yaparak ip-pbx santral kullanımının artacağı ve şirketlerin telefon görüşmeleri internet üzerinden yapacağı bir dönem bizi beklemekte, bu sayede maliyetler önemli bir ölçüde düşecek ve mobil cihazlardan da internet tabanlı telefon görüşme trafiği artacaktır.

Bğlantılı Yazılar