Mobil Uygulamalar için Performans, Güvenlik ve Fonksiyonel testleri

Akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla birlikte, bu telefonlar ve tabletler için geliştirilen ve indirilen uygulama sayıları, geçen yılla birlikte ciddi bir artış göstermiştir. Bununla ilgili istatistiklere baktığımızda, uygulama indirme sayılarının Mayıs 2013’de en yaygın kullanılan iki işletim sistemi için yaklaşık olarak 84 milyar civarında olacağı gözükmektedir.

Uygulamalara mobil olarak da erişebiliyor olmanın sonucu olarak, anlık kullanıcı sayılarında ciddi bir artış olmaktadır ve bu durum beraberinde bazı sıkıntıları da getirmektedir. Örneğin; talepteki bu artışı karşılayabilmek için yeni fiziksel kaynaklara ihtiyaç duyulması. (Sunucu, Depolama alanı, Güvenlik, Bant genişliği, vb.).

Türkiye açısından ele alacaksak olursak bu konuyu, hem kamu alanında hem özel sektör alanında hem daha iyi hizmet verebilmek hem de 7×24 süresince son kullanıcı ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen uygulamaların bu yılla birlikte mobil platformlar için uyumlu olması konusunda çaba verdiklerini farkediyoruz. Bu çabanın sonucu olarak da uygulamalara ve hizmetlere erişim daha geniş ve mobil ortamlarda sağlanabilecek hale gelebiyor. Diğer taraftan ise, daha önce belirtmiş olduğum gibi bu servisi sağlayan birimler için erişilebilirlik ve performans noktasında ciddi bir iş yükü getiriyor.

Yukarda saydığımız nedenler dolayısıyla, bu hizmetlerle ilgili projeler geliştirilirken, bu projelerin daha kaliteli çıkmasını sağlamak gerekiyor. Bunun için doğal olarak yük, güvenlik ve fonksiyonel testlerin yapılması sağlayacak çözümleri kullanmak gerekiyor.

Bu çözümlerle ilgili olarak özellikle 2011 ve 2012 (ilk çeyrek) yılında belirli üreticiler ciddi oranda yatırım yapmış durumdalar. Bizlerde yapılan bu yatırımları ve çözümleri müşterilerimize en kısa sürede yansıtabilmek için gerekli hazırlıkları yapmış durumdayız ve yapmaya devam ediyoruz. Daha detaylı bilgi alabilmek için bizlerle kontak kurabilirsiniz.

Bğlantılı Yazılar