Kamunun Bilişim Yatırımları Artmalı

Kamunun Bilişim Yatırımları Artmalı

Ülkemizde bilişim sektörünün son 20 yılına baktığımızda çok yol aldığımızı ancak daha yolumuzun uzun olduğunu görüyoruz. Özellikle finans sektöründe dünya ölçeğinde gelişme gösterirken kamu sektöründe aynı ölçeği yakalamak için biraz daha yoğun çaba gerekiyor. 20 yıl önce sektörümüzde çok az sayıda teknoloji şirketiyle çalışırken şimdilerde bu sayı 10’lerle ifade ediliyor. Bu adetler geçen yıllar içerisinde sektörümüzün çok büyüdüğünün de kanıtı. Diğer yandan ülkemizi gelişmiş 10 ülke arasında görmek istiyorsak, bilişim teknolojileri kullanımı bir zorunluluk. Öncelikle kamu sektörü olmak üzere bilişim yatırımlarımızın artması ve hızlanması gerekiyor. Hükümetimizin belirlediği 2023 hedeflerine baktığımızda farkındalığın yüksek olduğunu ve bilişim sektörünün geliştirilmesinin stratejik öncelikler arasına alındığını görüyoruz. Hedefler doğrultusunda hızlı yol katedebilmek için yapılan plan ve programlara uyulması gerekiyor. Sektörümüzün temel gereksinimi  büyümenin sürdürülebilir, verimli ve insan merkezli olmasıdır.

Günümüzde ekonomi ve bilişim sektörünü birbirinden ayırmak mümkün değil. Ekonomide büyüyerek belirli bir noktaya gelmek istiyorsak bilişim sektörünün bunun temelinde olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bunun sebeplerinden birincisi; doğru yapılan bilişim yatırımları sayesinde bireylerden başlayarak, kurum ve kuruluşlara kadar herkesin iş yapış modelini değiştirip maliyetlerinde düşüş sağlarken, verimlilik ve performanslarında artış sağlaması. Bu doğrultuda “Sanallaştırma”, “Bulut Bilişim” ve “Mobilite” teknolojileri sürekli konuşuluyor olacak Bu teknolojilerle beraber güvenlik konusu da önemli ve farklı boyuta gelecek. Önümüzdeki 20 yılda önceki 20 yıla oranla çok hızlı yol alacağımız kesin.

Günümüzde kaliteli ve doğru bilginin öneminin hepimiz farkındayız. Bu doğrultuda BThaber gazetesini sektörün ana bilgi kaynaklarından biri olarak görüyorum. Sektördeki gelişmeleri çok hızlı takip etmesinin yanı sıra 20 seneyi aşkın tecrübesiyle sektöre yön veren bir gazete. Tecrübeli kadrosu bilgi birikimini doğru kullanarak gündem maddelerini belirleyip lokomotif görevi görüyor. Bununla beraber içindeki köşe yazılarının tarafsız bir dille yazılıyor olmasının sektörü ve kendi konumumuzu sorgulamamızda büyük önem taşıdığını düşünüyorum. Bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da BThaber’in başarılı çizgisinde devam ederek sektörümüzün vazgeçilmezleri arasında olmasını diliyorum.

Bğlantılı Yazılar