İzleme Otomasyonu

İzleme Otomasyonu ve Otomasyon Kavramı Artık Çok Popüler

Günümüzde yapılan araştırmalarda iş süreçlerinin %80’i bilgi teknolojileri tarafından sürdürülmekte ve yönetilmektedir. Şirketler ve kurumlar için bilgi teknolojilerinin yeri vazgeçilmez bir noktaya gelmiştir.

Bilgi teknolojileri yapısı günden güne yeni süreçler ile büyümekte ve karmaşıklaşmakta, büyüyen ve genişleyen BT yapısını yönetmek ve sürdürülebilirliğini sağlamak, BT çalışanları için kontrol altında tutulması gereken en önemli süreç haline gelmektedir. Bunun yanında sorunların hızlı tespit ve teşhis edilmesi gerekmektedir.

Bu noktada izleme çözümleri devreye girmekte, düşük bütçelerle sürdürebilirliği sağlamak, hizmet seviyelerini karşılamak ve yükseltmek için çeşitli izleme yatırımları yapılmaktadır. İş servislerinin yönetilmesi için yapılan izleme yatırımları ile uyarıları ve bildirimleri zamanında alarak erişilebilirliği yükseltmek hedeflenmiştir. Bu süreçte çoğu şirket ve kurumda izleme projeleri hayata geçirilmiş ve konumlandırılmıştır; fakat izleme yöntemleri günümüz bilgi teknolojileri dünyasında geleneksel olarak kalmıştır. Yapılan izlemeler artık iş gücü ve maliyet yaratmamalı, zaman tasarrufu sağlamalıdır. Bunu sağlamak için yeni oyuncular olarak nitelediğimiz izleme otomasyonu, otomasyon kavramı günümüz teknolojilerinde giderek popüler hale geliyor.

BT yapısı uçtan uca düşünüldüğünde yüzlerce bileşen ve iş süreçleri bulunmakta; giderek yapılar büyümektedir. Geleneksel olarak izleme yapılması, aynı zamanda izleme süreçlerinin de kontrol altında tutulması ve yeni bileşenlerin anında izlenmeye başlanması zorlaşmış durumdadır. Bunun üstesinden gelebilmek için izleme otomasyonu konsepti ortaya çıkmıştır. Buradaki amaç; bir bileşen BT yapısı içerisinde çalışmaya başladığı zaman bileşenin görevine göre iş gücü gerektirmeden izlemenin gerçekleşmesini sağlamaktır. Bu yüzden görev türlerine göre izleme modelleri oluşturulabilir, hangi metriklerin izleneceği ve hangi uyarıları, bildirimleri vereceği tanımlanabilmektedir. Bu modeller sayesinde, yapıya bir bileşen eklendiğinde kapsadığı modele uygun izleme otomatik olarak yapılabilmektedir.  Örneğin; uygulamanız için bir veritabanı sunucusunu yapınıza eklediğinizde, veritabanı türüne, işletim sistemi özelliklerine göre izlemeler otomatik olarak gerçekleşmektedir. Bu otomasyon süreci sayesinde; BT yapısını izlemek için harcanan iş gücünden, maliyetten ve zamandan tasarruf sağlanacaktır. İzleme otomasyonu ile birlikte büyüyen yapınız karşısında gözden kaçıracağınız durumlara karşı önlem almış, uyarı ve bildirimleri tanımlamış ve servis sürekliliği için gerekli izleme yöntemlerini iş gücü harcamadan gerçekleştirmiş olacaksınız.

İzleme araçlarıyla yapınızda karşılaşabileceğiniz sorunları hızlı tespit ve teşhis etme yeteneğini sağlamış olmakla birlikte, aynı zamanda çözüm bulmanız, düzeltmeniz ve önlem almanız gerekmektedir. Bunun için günümüz teknolojilerinde otomasyon bu sürece dahil olabilmektedir. Alınan bir uyarı veya bildirim karşısında otomasyon çözümleri ile sorunu düzeltebilir ve önlem alabilirsiniz. Örneğin; uygulama sunucunuz üzerinde hafıza kullanımı belirtilen eşik değerlerin üzerine çıktığında izleme yöntemleri ile uyarı alabilir, bu uyarıya göre uygulama sunucunuza otomatik hafıza ekleme işlemi yapabilirsiniz. Otomasyon ile birlikte, siz uyarıları analiz etmeye vakit harcamadan sorunu çok kısa sürede çözebilirsiniz.

Yaptığınız otomasyon yatırımları sayesinde sürdürebilirlik maliyetlerinizi düşürebilir ve kalan bütçenizle yeni teknolojik yatırımlar yapabilirsiniz.

Bğlantılı Yazılar