Ubuntu Server Üzerine MS Sql Kurulumu

Merhaba, bu makalemde sizlerle henüz çok yeni bir ürünün kurulum adımlarını paylaşacağım. Aslında ürün yeni değil çalıştığı platform itibari ile yeni sayılır. Bundan aylarca önce Microsoft Sql Server’ın Linux için de geliştirileceğini duyurmuştu. İlk Technical Preview sürümü çıktı. Ben de deneyip sizlerle paylaşmak istedim.

 

Microsoft SQL Server Redhat Enterprise linux 7 ve Ubuntu Server 16.04 sürümleri üzerinde çalışıyor. Microsoft çok yakın bir zamanda Suse Linux üzerinde de çalışacağını duyurdu. Ben kurulumu Ubuntu 16.04 Server üzerinde gerçekleştirdim. Kurulum adımlarını da Ubuntu Server’a göre anlatacağım.

 

Microsoft SQL Server kurmanız için internete bağlı Ubuntu 16.04 Server ve 4 GB Ram’e sahip bir sunucuya ihtiyacınız var. Ben Virtualbox içerisinde kurulumu gerçekleştirdim ve herhangi bir sorun yaşamadım. Xserver kurmanız gerekmiyor. Microsoft Linux’un doğasına uygun şekilde komut satırında çalışabilir şekilde geliştirmiş Sql Server Linux sürümünü. Genel bilgileri aktardıktan sonra kurulum aşamalarına geçelim.

 

Öncelikle SQL server’ın kurulumu için gerekli olan depoların GPG anahtarını sisteme aşağıdaki komut ile ekleyelim.

sudo curl https://packages.microsoft.com/keys/microsoft.asc | sudo apt-key add –

 

GPG anahtarını ekleme işlemi tamamlandıktan sonra  SQL server kurulum dosyalarının olduğu yazılım depolarını sistemimize eklememiz gerekiyor.

sudo curl https://packages.microsoft.com/config/ubuntu/16.04/mssql-server.list | sudo tee /etc/apt/sources.list.d/mssql-server.list

 

Eklediğimiz depoda bulunan yazılımların sistem paket veri tabanına eklenmesi için sudo apt-get update komutunu çalıştırıyoruz. Ardından kurulum işlemine başlıyoruz.

sudo apt-get install -y mssql-server

 

Sql Server kurulumunu tamamlamak ve gerekli başlangıç ayarlarını yapmak için sudo /opt/mssql/bin/sqlservr-setup komutunu çalıştırıyoruz. Burada SA password belirleme ve SQL Server servislerinin durumunu ayarlıyoruz. Kurulum işlemlerini tamamladıktan sonra SQL Server’ın çalıştığından emin olmak için systemctl status mssql-server komutu ile SQL Server servislerini kontrol ediyoruz. Aşağıdaki gibi bir çıktı görüyorsanız SQL Server kuruldu ve sorunsuz çalışıyor demektir.  Eğer bu kadar çok komut gözünü korkuttu ise buradan sizler için hazırladığım bash scriptini indirip otomatik kurulum yapabilirsiniz.

d

Bir sonraki makalemde SQL Server Management aracının kurulumunu anlatacağım.

 

Mehmet Fatih Yüksektepe

4S Bilgi Teknolojileri – Kurumsal Teknoloji Danışmanı

 

Bğlantılı Yazılar